Home / Software Posts / PDF 3D z MicroStation?

PDF 3D z MicroStation?

Dave Mayer Profile Image

Dave Mayer, Senior Consultant

Building information modeling (BIM) with Bentley's building design software

Share

PDF 3D (Portable Document Format) jest plikiem PDF zawierającym geometrię 3D czyli geometryczną reprezentację 3D modelu (nie są to obrazy z uchwycone z różnych kątów) i za tym idzie dysponując takim plikiem oraz przeglądarką pozwalającą odczytywać tego rodzaju pliki mamy dostęp między innymi do takich funkcjonalności jak: obrót, powiększanie, wybór części modelu czy wygaszanie warstw. Stąd PDF 3D dzięki łatwości w odbiorze jest częstym sposobem przekazywania informacji.

Z punktu widzenia projektantów, i ich współpracy z dostawcami, inżynierami na placu budowy czy innymi osobami zaangażowanymi w projekt, przesyłanie plików CAD może być problematyczne chociażby ze względu na rozmiar tych plików czy na fakt że odbiorcy mogą na swoich urządzeniach nie mieć odpowiedniego oprogramowania które pozwoliło by odczytać ten plik, więc wygodna “lekka” reprezentacja, zawarta w pliku PDF, jest idealnym rozwiązaniem.
 

PDF 3D z MicroStation?

Od pewnego czasu, dokumenty PDF są wszechobecnym składnikiem naszych interakcji biznesowych. Zarówno w biurze, jak i w terenie, inżynierowie i projektanci polegają na plikach PDF, aby szybko i bezpiecznie dostarczać dokumentację projektową. Nie jest więc zaskoczeniem, że MicroStation może generować pliki PDF.

To, czego być może nie byłeś świadomy, to fakt, że dzięki MicroStation możesz dostarczać swoje projekty w formacie PDF 3D. Aby było jasne, nie mówimy tu o płaskiej ilustracji projektu 3D, ale o rzeczywistym modelu 3D z wyrenderowanymi materiałami, które można obracać w przeglądarce PDF.

MicroStation 3D PDF Viewer

 

Dlaczego 3D?

Ponieważ model 3D zawiera szczegóły, które mogły być ukryte lub w inny sposób zasłonięte w tradycyjnych rzutach 2D, elewacjach i przekrojach, ale PDF wnosi więcej niż tylko możliwość przeglądania pliku. Wydajne urządzenia mobilne i łatwo dostępne przeglądarki PDF sprawiły, że nanoszenie poprawek w terenie bez wielkoformatowych wydruków rysunków stało się bardziej praktyczne.

Używając produktu takiego jak Acrobat Reader DC firmy Adobe, projektanci i konstruktorzy mogą tworzyć “strony” znaczników z pojedynczego modelu głównego MicroStation, który został “wydrukowany” do pliku PDF 3D.

Proces tworzenia pliku PDF 3D dla oznaczeń terenowych jest podobny do standardowego plotowania:

 1. Przygotuj model do druku.
  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zbierz model główny zawierający komponenty 3D z różnych branż, systemów i geometrii tła/referencji, które uważasz za konieczne.
  • Korzystne może być ograniczenie obszaru zainteresowania za pomocą objętości wycinka, tak aby nie zawierał on geometrii z całego modelu.
 2. W menu Drukuj w MicroStation wybierz opcję Drukuj do PDF.
  • Ponieważ nanoszenie poprawek w terenie będzie prawdopodobnie wykonywane na tablecie, rozważ użycie arkusza o rozmiarze A lub B bez obramowania i bloku tytułu.
  • Upewnij się, że opcja Drukuj do 3D jest zaznaczona.
 3. Wybierz opcję Drukuj do pliku

W ten sposób możesz stworzyć model PDF, który jest gotowy do znakowania. Przeglądanie, analiza i funkcje adnotacji są oczywiście zależne od używanej przeglądarki PDF. Jeśli korzystasz z Acrobat Reader DC, możesz obracać i powiększać model, tworzyć sekcje i nowe widoki z notatkami, chmurami i innymi adnotacjami.

I jest jeszcze więcej…

Podczas gdy tworzenie geometrii 3D dla znaczników jest całkiem przydatne, istnieją inne funkcje, które MicroStation dostarcza wraz z możliwością drukowania PDF:

 • Przy odrobinie dodatkowej konfiguracji, “Dane biznesowe” dołączone do geometrii modelu MicroStation stają się widoczne w PDF jako pary właściwość/wartość.
 • Jeśli model MicroStation ma zdefiniowany układ współrzędnych geograficznych (GCS), można tworzyć dokumenty PDF, które wykorzystują funkcje geoprzestrzenne przeglądarki.
 • Modele 3D MicroStation zawierające animacje mogą być przenoszone do dokumentów PDF i odtwarzane z dowolnej perspektywy.
 • Korzystając z organizatora wydruku, można tworzyć wielostronicowe pliki PDF z hierarchicznymi zakładkami.

A więc, czy pliki PDF 3D z MicroStation są właściwym rozwiązaniem dla Ciebie?

Być może. Chociaż istnieje wiele rozwiązań do tworzenia znaczników pól, pliki PDF są opłacalnym rozwiązaniem podstawowym. Oto dlaczego:

 • Funkcjonalność, która tworzy solidne dokumenty PDF 3D, jest wbudowana w MicroStation.
 • Nie ma dodatkowego oprogramowania do pobrania i nie ma dodatkowych kosztów.
 • Pliki PDF są łatwe do przeglądania na różnych platformach/urządzeniach dzięki niedrogim / darmowym przeglądarkom, które mają możliwość tworzenia znaczników.
 • Pliki PDF mają wbudowane zabezpieczenia i są łatwe do rozdystrybuowania wśród zaangażowanych uczestników projektu.

 Tak więc, czy PDFy 3D są dla Ciebie odpowiednie? Łatwo się tego dowiedzieć. Po prostu otwórz MicroStation i spróbuj.

Relevant Tags

Overall, MicroStation is a powerful tool for civil design projects from roads to bridges, tunnels to railways, and everything in ...
Both CAD (Computer-Aided Design) and BIM (Building Information Modeling) are popular software technologies used in the architecture, engineering, and construction ...
WS Atkins overcame rail design challenges and site constraints with MicroStation’s parametric modeling capabilities. ...